Piec wolnostojący, wady i zalety

drewno - materiał opałowyDrewno towarzyszy naszej cywilizacji od samego początku, mimo rozwoju technologicznego, upływu dekad, a nawet wieków nadal wykorzystywane jest jako podstawowy budulec domów oraz innych konstrukcji. Podobnie, jak wtedy gdy homo sapiens, jeszcze nie do końca chodził w pozycji wyprostowanej, drewno było źródłem ciepła, można zatem uznać, że jest ono najstarszym paliwem, wykorzystywanym do dziś.

Ostatnimi czasy niezwykle popularnym sposobem grzewczym są piece wolnostojące, których mechanizm bazuje właśnie na spalaniu tego naturalnego paliwa, jakim jest drewno. Niemniej, tradycja, została wzmocniona o kilka innowacyjnych rozwiązań, bowiem drewno sprawdzi się również jako materiał opałowy w przypadku kotłów, kominków itp. Tu należy wspomnieć, że jeśli w grę wchodzi wartość opałowa, to drewno nie wykazuje dużego jej wskaźnika, w porównaniu do innych opałów, co przekłada się na koszty finansowe, czyniąc drewno kosztownym, w stosunku do np. węgla. Podsumowując, koszty nie są mocną stroną wykorzystania drewna do opału.

Jednak, jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy, to największym atutem tego materiału opałowego, jest brak czynników szkodliwych dla środowiska, jest to rozwiązanie niemalże w 100 % ekologiczne. Po pierwsze, jego spalanie emituje do atmosfery jedynie niewielkie ilości toksycznych związków. Po drugie, produkuje minimalne ilości efektów ubocznych, a więc popiołu. Najważniejsze, to to, że drewno jest ekologicznym paliwem odnawialnym.

drewno na opałNiestety nie każde drewno nadaje się do palenia w kominku, kotle czy piecu. Ważne, żeby drewno nie posiadało dużego poziomu zwilgocenia, w innym wypadku zwiększa się ryzyko dymienia.W związku powyższym, istotny jest sposób przechowywania drewna, warto zagospodarować do tego specjalną przestrzeń, czy to w ogrodzie, czy też piwnicy bądź kotłowni. Najbardziej wydajną formą drewna, okazują się być drzewne oraz pellety, są to sprasowane pod ciśnieniem odpady drzewne, które zazwyczaj mają postać granulatu. Jest to wspaniała alternatywa dla drewnianych szczap, ponieważ pellety, są dostępne w workach, co zdecydowanie ułatwia transport jak i przechowywanie. Co więcej jest to odmiana bardzo wydajna oraz tańsza, niż tradycyjne kawałki drewna.Tomasz Nazimak

Instalator-specjalista w zakresie instalacji grzewczych, ekspert w dziedzinie prawidłowej instalacji piecyków i kotłów na pellet oraz użytkowania i możliwości stosowania piecyków i kotłów na pelet