Opalanie drewnem

opalanie drewnemOstatecznie palenie drewnem nigdy nie straciło na znaczeniu ale nie można nie oprzeć się wrażeniu, że takie rozwiązanie na nowo cieszy się obecnie popularnością. Coraz więcej gospodarstw decyduje się z takiej formy korzystać. Często są to gospodarstwa leśne i rolne, a więc takie gdzie można znaleźć tańszy surowiec.

Jeśli chodzi o opalanie drewnem, to jego efektywność nie będzie gorsza niż oleju opałowego, prądu czy gazu, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę jak bardzo dużo środków trzeba przeznaczyć na kupno takiego paliwa. Jeśli chodzi o drewno opałowe to jest ono przygotowywane w coraz to nowej technice i dzięki temu jest coraz lepszej jakości. Tym samym daje nam bardzo dużo różnych możliwości i efekty opalania drewnem są coraz lepsze.

Jednocześnie warto pamiętać o pewnych różnicach, które pojawiają się w przypadku palenia drewnem. Najważniejsze różnice to między innymi zestawienie drewna liściastego oraz iglastego. Należy jednak przy tym wyraźnie podkreślić, ze drewno suche, które jest liściaste będzie bardziej wartościowe. Jednocześnie nieważne, na jaki konkretnie surowiec się decydujemy to zawsze będzie to materiał opałowy, który jest przyjazny dla środowiska ponieważ drewno ma odnawialny charakter. Są jednak takie gatunki, którymi nie da się palić i trzeba na to zwrócić uwagę.

drewno materiał opałowyZawsze drewno do palenia musi być suche i to jest kwestia nade wszystko bardzo ważna. Wilgotność nie powinna przekroczyć 20%, a to wymaga prowadzenia procesu suszenia przez około dwa lata. Świeże drewno też się pali, ale jego efektywność jest już dużo mniejsza a wilgotne drewno może także niszczyć przewody kominowe. Drewno z różnych lat powinno być położone w różnej odległości od siebie, ponieważ dzięki temu będzie można odpowiednio kontrolować proces schnięcia. Jeśli już chce się drewnem palić to warto na te kwestie zwracać uwagę, ponieważ ta kwestia jest ważna, by uzyskać takie drewno, którego efektywność przy spalaniu będzie możliwie największa. Wtedy opalanie drewnem będzie dawało odpowiedni efekt.Joanna Socha

Instalator-specjalista w zakresie instalacji grzewczych, specjalista w zakresie: kontrola i ocena sprawności urządzeń pomiarowych, grzewczych i hydroforni.