Nowoczesne metody grzewcze

kozy na pelletDzięki zastosowanej w nich technologii, współczesne piecyki zyskały status ekologicznych, ponieważ to, co je charakteryzuje, to to, że podczas spalania wysyłają do atmosfery minimalne ilości substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. W tych innowacyjnych piecach, została zastosowana metoda wtórnego spalania, która polega na dopalaniu pozostałych kawałków opału, pozwala na redukcję ilości opału, a przez to, pozwala na zminimalizowanie kosztów drewna, węgla oraz wspomnianej już ilości spalin.

Działanie metody wtórnego spalania nie byłoby możliwe, gdyby nie osiągnięcie odpowiednio wysokiej temperatury w piecu. Dopalanie gazów, spalin jest zaś możliwe dzięki katalizatorom, czyli filtrom zastosowanym w konstrukcji pieca. Katalizator umożliwia dopalanie spalin w niższych temperaturach. Zastosowanie katalizatorów, okazało się być przełomem, bowiem w dotychczasowych piecach, spalanie odbywało się za pośrednictwem ogromnych temperatur, których osiągnięcie pochłaniało mnóstwo energii. Dziś, możemy tego uniknąć oszczędzając energię, a co się z tym wiąże również pieniądze.

koza na pelletWykorzystanie katalizatorów korzystnie wpływa również na sprawność pracy pieca. Niestety, ten rodzaj pieca, jest szczególnie narażony na błędy pojawiające się w instalacji. W szczególności, problem ten dotyczy elementów odpowiedzialnych za odprowadzanie dymu. Bowiem, obniżenie temperatury, jest równoznaczne z obniżeniem ciągu. W grupie ryzyka są zarówno długie odcinki połączeniowe, jak i odcinki składające się z kilku zagięć (kolanek). W pierwszym przypadku, należy uniknąć załamań, które mogłyby utrudnić przepływ dymu. W drugim, istnieje duże ryzyko, że na drodze dymu stanie opór, jest to szczególnie ważne, w przypadku, gdy piec zainstalowany jest na niższych piętrach budynku, ponieważ prócz tego, dochodzi jeszcze czynnik w postaci podciśnienia. Niemniej, sprzyjającymi warunkami dla działania pieca, jest niskie położenie oraz dłuższe połączenie. By jednak wszystko działało bez zarzutów, warto co jakiś czas, "fundować" okresowy przegląd techniczny, który pozwoli na zdiagnozowanie, wyeliminowanie ewentualnych problemów w początkowych stadiach.Joanna Socha

Instalator-specjalista w zakresie instalacji grzewczych, specjalista w zakresie: kontrola i ocena sprawności urządzeń pomiarowych, grzewczych i hydroforni.