Kominek czy piec wolnostojący? Zalety i wady instalacji grzewczych.

kominek czy piec wolnostojącyObserwując lata ubiegłe, można uznać, że kominek jest ponadczasowym elementem wyposażenia domów i mieszkań, ponieważ jest nie tylko atrybutem rodzinnego ciepła, ale może być również sposobem na ogrzewanie budynku.

Jeśli chodzi o ten drugi aspekt, a więc ogrzewanie domu, to coraz częściej ludziom, którym nie zależy na walorach estetycznych, a na funkcjonalności proponuje się piec wolnostojący. Dla osób, które właśnie zastanawiają się nad sposobem ogrzewania, mając do wyboru piec wolnostojący lub kominek, przygotowaliśmy poniższy tekst, który krótko przedstawi zarówno wady jak i zalety obu rozwiązań.

Efektowny kominek

Od wieków, kominek cieszy się nieustającą popularnością, ze względu na niepowtarzalny, ponadczasowy wygląd. Jednak by palenisko wyglądało imponująco, niezbędny jest duży metraż, mieszczący nie tylko obudowę, wkład, ale i opał. Zbyt pokaźny kominek, może przytłoczyć pomieszczenie, zatem istotną kwestią jest organizacja jak i aranżacja wnętrza Jeśli dodatkowo prócz funkcji dekoracyjnej, kominek ma również ogrzewać budynek, niezbędnym jest zakup piecyka płaszczem wodnym albo takiego, które pozwala na dystrybucję gorącego powietrza. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zdawać sobie sprawę, że działanie piecyka, nie sprzyja utrzymaniu porządku, nie chodzi tu tylko, o osady, ale i o intensywny zapach palonego drewna, który w małych ilościach może kojarzyć się przyjemnie, w dużych, jest niezwykle uciążliwy, ponieważ przenika wszystko, co znajdzie się na jego drodze. Kominek, jest także stosunkowo dużą inwestycją, nie tylko jeśli weźmie się pod uwagę bezpośrednie koszty. Jego montaż, wymaga dużej ingerencji w wystrój, często niezbędny jest również gruntowny remont.

Piece wolnostojące

piecyk wolnostojącyTego typu piece, są wspaniałym rozwiązaniem dla tych osób, które nie dysponują dużym metrażem. Mimo małych gabarytów, piec wolnostojący jest w stanie ogrzać nawet duże powierzchnie, a co więcej zakup, montaż piecyka nie pochłania tak dużych kosztów, jak w przypadku kominka. Istotną cechą piecyków wolnostojących, jest mobilność, bowiem w przypadku przeprowadzki, zmiany instalacji, możliwy jest demontaż, a w razie potrzeby ponowne wykorzystanie.Tomasz Nazimak

Instalator-specjalista w zakresie instalacji grzewczych, ekspert w dziedzinie prawidłowej instalacji piecyków i kotłów na pellet oraz użytkowania i możliwości stosowania piecyków i kotłów na pelet