Idealny sposób na docieplenie budynku

piecyk kozaDo tej pory piece kominkowe, zwane potocznie kozami, kojarzyły się z prymitywnym wyglądem, ale i dużą ilością ciepła, której dostarczają. Obecnie, na rynku znaleźć można tego typu piecyki, nie odstraszają już wyglądem, zyskują coraz to większą popularność wśród użytkowników, stając się wspaniałym sposobem na docieplanie pomieszczeń.

Niemniej jednak, korzystanie z pieców kominkowych, by było rzeczywiście efektywne, wymaga zaangażowania i odpowiedzialności ze strony użytkownika. Większość z takich piecyków, dostosowana jest do tego, by spalać drewno drzew liściastych, a więc akacji, brzozy, buku, jesionu, wiązu lub klonu. Niemniej istotna jest jego wilgotność, która nie może przekraczać dwudziestu procent. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie odpowiedni czas sezonowania, który w praktyce wynosi od osiemnastu miesięcy, aż do dwóch lat.

Dlatego zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem, tańszym, a przynoszącym te same efekty jest wykorzystanie pelletu. Ten materiał opałowy, można nabyć w formie zapaczkowanej, co ułatwia nie tylko transport, ale i przechowywanie. Podobnie jest w przypadku dozowania opału do pieca, bowiem do uzupełniania opału wykorzystywane frontowe drzwiczki umożliwiające dosypywanie go wprost do paleniska. Najlepiej, jeśli kominek jest wyposażony w klapę w górnej części paleniska, co pozwoli na bezpośrednie dosypanie większej ilości opału.

piecyk typu kozaPrócz wielu korzyści, jakie niesie z sobą wykorzystanie pieca kominkowego, istnieje również kilka kłopotliwych sytuacji, jak choćby usuwanie popiołu. Co prawda, spalanie drewna nie wytwarza wielkich ilości tego efektu ubocznego, jednak usuwanie nawet najmniejszych ilości, powinno odbywać się w prawidłowy sposób. Większość pieców, posiada przeznaczony wyłącznie do tego celu pojemnik. Kontrola ciepła, odbywa się za pomocą sterowania szybrem, który w zależności od naszych potrzeb, dostarcza palenisku odpowiednich porcji powietrza - drewno pali się tym intensywniej, im więcej powietrza dostanie się do paleniska pieca, w którym zostało umieszczone.Mikołaj Greń

Ekspert w dziedzinie instalacji grzewczych i ogrzewania domu, a także właściwego odprowadzenia spalin z kominków i urządzeń grzewczych.