Wolnostojący piec w domu

piec wolnostojącyNajczęściej tak zwane kozy, czyli wolnostojące piece budzą złe skojarzenia. Przede wszystkim kojarzą się nam ze starymi czasami i życiem na prowincji. Dla niektórych są symbolem stanu wojennego i kojarzą się z koksownikami. Ale okazuje się, że to już przeszłość i rynek naprawdę bardzo się zmienił.

Kozy stają się na nowo popularne i budzą coraz większe zainteresowanie. Oferowane są zarówno jako stylizowane w klasycznej formie jak i też bardziej nowoczesne. Można nimi bez problemu dogrzać nawet jakąś dużą przestrzeń. Jednocześnie można tworzyć nimi w mieszkaniu bardzo miły nastroju. Nie są również szczególnie drogim rozwiązaniem, jeśli będzie się brało pod uwagę wszystkie wydatki, które trzeba na nie ponosić. Sam piec jest budowany z żeliwa albo ze stali. Często dodaje się szkło hartowane albo kafle ceramiczne, które mają nadawać więcej estetyki. Na pewno dużym plusem będzie użycie cegieł szamotowych, które mogą zagwarantować, ze taki piec będzie w stanie dużo dłużej utrzymywać ciepło.

piecyk wolnostojącyDalej warto podkreślić, że kozy są obecnie oferowane w bardzo szerokich widełkach cenowych, dlatego można coś znaleźć dla siebie. najprostsze kosztują kilkaset złotych a te najbardziej rozbudowane, które charakteryzują się między innymi wyjątkowym zdobnictwem mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Będą się one różnić między sobą również pod kątem mocy. Dzięki temu można dopasować tą moc do pomieszczenia, które ma być dogrzewane właśnie przy użyciu takiego pieca. Obecnie trudno jednoznacznie powiedzieć do kogo kierowana jest oferta tych pieców. Tak naprawdę mogą one znaleźć bardzo szerokie zastosowanie i mogą się znajdować praktycznie w każdym domu. Przygotowane są jako piece na drewno, brykiet czy węgiel. Obecnie kozy znajdują zastosowanie zarówno w takich pomieszczeniach jak salony ale i w warsztatach, gdzie szczególnie stosuje się takie wersje, które bardzo szybko się nagrzewają i mają również szybki proces studzenia, dzięki czemu można je w wygodny sposób wykorzystać w takim miejscu. .Mikołaj Greń

Ekspert w dziedzinie instalacji grzewczych i ogrzewania domu, a także właściwego odprowadzenia spalin z kominków i urządzeń grzewczych.